Mateřská dovolená pro otce, když matka dítěte neplatila pojištění (byla nezaměstnaná)
Extra Job Je Váš pracovně právní problém akutní?
klikněte zde  

Mateřská dovolená pro otce, když matka dítěte neplatila pojištění (byla nezaměstnaná)

Bookmark and Share

Otázka pro právní poradnu:

Manželka je na čtyřleté rodičovské dovolené s příspěvkem 3900 Kč /byla nezaměstnaná/. Čekáme 2. dítě a chtěl bych, aby rodičovský příspěvek na toto dítě bylo vyšší, aspoň na 3 roky/příspěvek 7800 Kč. Já jsem zaměstnaný u státní služby. Jak mám postupovat, abychom měli vyšší příjem a já zůstal nadále v zaměstnání a manželka doma s dětmi? Děkuji.

Odpověď právní poradny:

Dobrý den, zákon č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění umožňuje, aby dávku peněžité podpory v mateřství a následně rodičovského příspěvku čerpal otec dítěte. Podle § 32, odst. 1, písm. e) uvedeného zákona má na peněžitou podporu nárok otec dítěte, pokud s matkou dítěte uzavře písemnou dohodu, že bude o dítě pečovat. Nárok na peněžitou podporu v mateřství (slangově mateřskou) je u otce v tomto případě nejdříve od 7. týdne po porodu dítěte. Reálně tedy musíte s manželkou sepsat dohodu a tu odevzdat prostřednictvím Vašeho zaměstnavatele okresní správě sociálního zabezpečení společně s žádostí o peněžitou podporu v mateřství a aspoň na pár dnů (lépe ale týdnů) od začátku 7. týdne musíte být doma s dítětem Vy. Pak se vrátíte do práce, dítě svěříte do péče matce, ale přesto poplynou peníze z Vašeho pojištění. Následně podle stejného scénáře můžete žádat o rodičovský příspěvek na úřadu práce (opravdu to není chyba, od letoška řeší veškeré dávky státní sociální podpory, tedy i rodičovský příspěvek úřady práce). O rodičovský příspěvek budete žádat Vy a bude se vycházet z Vaší výše příjmů, můžete tedy možná žádat i o 11.400 Kč na 2 roky, ale 7.600 Kč si můžete zvolit určitě a zase aspoň krátký čas budete doma s dítětem Vy a pak Vás žena "vystřídá". Zaměstnavatel vás bude v obou případech povinen uvolnit z práce na dobu na jakou ho požádáte, protože podle Zákoníku práce má nárok na poskytnutí volna i otec dítěte, a to od porodu maximálně do věku 3 let (viz § 196 Zákoníku práce). V době rodičovské dovolené je také otec chráněn před některými druhy výpovědi, např. před výpovědí pro nadbytečnost nebo pro porušení pracovních povinností (viz § 53, odst. 1, písm. d) + § 54, písm. a) a b) Zákoníku práce).

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková




Dotaz Mateřská dovolená pro otce, když matka dítěte neplatila pojištění (byla nezaměstnaná) byl zveřejněn dne 2011-07-26
počet zobrazení: 5628


Mateřská dovolená, Rodičovská dovolená, odchod, návrat, ukončení

Vybrané dotazy z kategorie

Rušení pracovního místa během mateřské dovolené
Návrat do zaměstnání po rodičovské dovolené na jiné místo výkonu práce
Pokračování v rodičovské dovolené
Konec rodičovské dovolené a změna zaměstnání
Návrat z rodičovské dovolené a práce z domova
Nevýhody dohody ukončení pracovního poměru v době mateřské dovolené
Konec rodičovské dovolené a 3. měsíc v rizikovém těhotenství
Může zamestnavatel ukončit pracovní poměr uplynutím doby v těhotenství?
Návrat po rodičovské dovolené v případě nepřijetí dítěte do mateřské školky
Po rodičovské dovolené převod na částečný úvazek

Všechny dotazy z rubriky: Mateřská dovolená, Rodičovská dovolená, odchod, návrat, ukončení



Rodičovská a mateřská dovolená

Termíny výkladového slovníku pracovního práva a zákoníku práce z kategorie Mateřská dovolená, Rodičovská dovolená, odchod, návrat, ukončení

mateřská dovolená
rodičovská dovolená



Mateřská dovolená, Rodičovská dovolená, odchod, návrat, ukončení

Vybrané články a aktuality z kategorie

Otcovská dovolená od ledna 2018
Lhůtník pro výplatu peněžité pomoci v mateřství
Porodné - změna od ledna 2011
Radiorada Návrat do zaměstnání po mateřské a rodičovské dovolené Radiožurnál 20.10. 2010


(c) Aditus Consult s.r.o.
personální agentura

(c) Hledám Práci.cz
pracovní server