Mám nárok na čerpání řádné dovolené v době prázdnin po dobu 2 týdnů vcelku když jsem matka samoživitelka s 12letým dítětem,
Extra Job Je Váš pracovně právní problém akutní?
klikněte zde  

Mám nárok na čerpání řádné dovolené v době prázdnin po dobu 2 týdnů vcelku když jsem matka samoživitelka s 12letým dítětem,

Bookmark and Share

Otázka pro právní poradnu:

Zaměstnavatel mi oznámil,že již nemá volný termín v době prázdnin na čerpání mé dovolené a umožnil mi pouze jeden týden a druhý týden si mám naplánovat během školního roku, což se mi nehodí. Potřebuji dovolenou vcelku během letních prázdnin, abych se mohla postarat v této době o své dítě. Jsem vdova a nemám nikoho, kdo by mi dítě o prázdninách hlídal.

Odpověď právní poradny:

Dobrý den, zákoník práce ukládá zaměstnavatelům, aby vycházeli vstříc zaměstnancům pečujícím o děti při úpravě pracovní doby. Dovolená, ale do pracovní doby nepatří. Dovolenou určuje zaměstnavatel prioritně podle své provozní potřeby a až v druhé řadě podle oprávněných zájmů zaměstnance. Na druhou stranu zaměstnavatel je povinen Vám určit čerpání nejméně 2 týdnů v celku, pokud se nedohodnete jinak (viz § 217, odst. 1 Zákoníku práce). Můžete tedy trvat na tom, že dovolenou budete čerpat 2 týdny v kuse, ale taky se Vám může stát, že to budou 2 týdny v kuse během školního roku a nikoliv o prázdninách, což by pro Vás bylo ještě horší. Proto bych doporučovala jít cestou dohody, protože zaměstnavatel má na pracovišti také rozvíjet a pečovat o dobré vztahy. Zkusila bych tedy zaměstnavatele poprosit, protože tlačit na něj půjde jen těžko, protože prioritní je provoz a až následně Vaše rodinné důvody.

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková




Pozor: Od 1.1.2012 došlo k významný změnám v oblasti plánování, čerpání, převádění a proplácení dovolené. Věnujte proto prosím pozornost datu vyhotovení odpovědi, protože odpovědi na dotazy zodpovězené do r. 2011 se mohou významně lišit od právní úpravy po r. 2012. Pro orientaci v novinkách Vám doporučujeme články Novela Zákoníku práce od ledna 2012.

Dotaz Mám nárok na čerpání řádné dovolené v době prázdnin po dobu 2 týdnů vcelku když jsem matka samoživitelka s 12letým dítětem, byl zveřejněn dne 2011-12-05
počet zobrazení: 3592


Dovolená na zotavenou

Vybrané dotazy z kategorie

Musím podepisovat žádanku o dovolenou, když sem si o ní nežádala, ale byla mi nařízena kvůli nedostatku práce?
Nařízení čerpání dovolené v návaznosti na ukončení dlouhodobé nemocenské ve školství
Nařízená dovolená - může zaměstnavatel nařídit dovolenou a s jakým předstihem to musí oznámit?
Výpočet nároku na dovolenou před nástupem mateřské dovolené
Turnusové služby a dovolená
Začíná rodičovská dovolená hned po mateřské nebo až po vyčerpání dovolené navazující na mateřskou?
Nástup do práce po dlouhodobé nemocenské a nárok na dovolenou
Změna termínu dovolené a storno zájezdu
Dovolená při směnném provozu
Nárok na proplacení dovolené za odpracované dny

Všechny dotazy z rubriky: Dovolená na zotavenou



Dovolená, zaměstnanec a zaměstnavatel

Termíny výkladového slovníku pracovního práva a zákoníku práce z kategorie Dovolená na zotavenou

čerpání dovolené
dovolená za kalendářní rok
dovolená za odpracované dny
krácení dovolené



Dovolená na zotavenou

Vybrané články a aktuality z kategorie

Tabulka pro výpočet poměrných částí nároku na dovolenou
Zákoník práce 2012 XII. díl - Dovolená


(c) Aditus Consult s.r.o.
personální agentura

(c) Hledám Práci.cz
pracovní server