Výpočet nároku na dovolenou před nástupem mateřské dovolené
Extra Job Je Váš pracovně právní problém akutní?
klikněte zde  

Výpočet nároku na dovolenou před nástupem mateřské dovolené

Bookmark and Share

Otázka pro právní poradnu:

Chtěla bych nastoupit mateřskou dovolenou 8 týdnů před plánovaným porodem. Může mi zaměstnavatel zakázat nástup 8 týdnů předem a nařídit, že mám nastoupit až 6 týdnu před porodem? S lékařem jsem již domluvena na termín od 24.4.2011 (= 8týdnu před plánovaným termínem porodu).Zaměstnavatel mi taky pořád není schopen říct kolik dnů dovolené a zda si ji mohu před tím vybrat. Loňskou nemám zajímá mě letošni, ročně mám 20 dnů dovolené, taky jsem od 5.1.-30.1.2011 měla nemocenskou. Kolik dnu dovolená letos mám? Děkuji!

Odpověď právní poradny:

Dobrý den, k první části Vaši otázky - tedy k nástupu na mateřskou dovolenou. O datu nástupu na mateřskou rozhoduje sama zaměstnankyně a zaměstnavateli pouze oznamuje, od kdy nebude chodit do práce (viz § 195, odst. 2 Zákoníku práce), protože se jedná o překážku v práci na straně zaměstnance, takže zaměstnavatele to nemůže ovlivňovat (ten ovlivňuje překážky v práci na straně zaměstnavatele). K Vašemu nároku na dovolenou: Každý, kdo v daném roce odpracuje 60 směn, má nárok na dovolenou za kalendářní rok (viz § 212, odst. 1 Zákoníku práce). I když jste zatím 60 směn neodpracovala (v tuto chvíli je březen a Vy jste větší část ledna byla nemocná), nároku dosáhnete v průběhu roku. Protože i doba mateřské dovolené se posuzuje pro účely dovolené na zotavenou jako doba výkonu práce (viz § 216, odst. 3 Zákoníku práce). Pokud správně počítám, tak pokud neonemocníte, dosáhnete 60 odpracovaných směn 20.4., tedy těsně před plánovaným nástupem na mateřskou dovolenou. Na čerpání dovolené na zotavenou před mateřskou ale nemáte zákonný nárok - dobu čerpání nařizuje zaměstnavatel (viz § 217, odst. 1 ZP). Pokud se na čerpání před nástupem mateřské nedohodnete, nic se nestane, protože máte ze zákona právo požádat o vyčerpání celého nároku na dovolenou (tedy 4 týdnů, resp. 20 dnů) tak, aby čerpání dovolené bezprostředně navazovalo na ukončení mateřské dovolené a zaměstnavatel je v tomto případě povinen Vám vyhovět (viz § 217, odst. 5 Zákoníku práce).

Na Váš dotaz do pracovně právní poradny odpověděla: Dana Blažková




Pozor: Od 1.1.2012 došlo k významný změnám v oblasti plánování, čerpání, převádění a proplácení dovolené. Věnujte proto prosím pozornost datu vyhotovení odpovědi, protože odpovědi na dotazy zodpovězené do r. 2011 se mohou významně lišit od právní úpravy po r. 2012. Pro orientaci v novinkách Vám doporučujeme články Novela Zákoníku práce od ledna 2012.

Dotaz Výpočet nároku na dovolenou před nástupem mateřské dovolené byl zveřejněn dne 2011-03-24
počet zobrazení: 19022


Dovolená na zotavenou

Vybrané dotazy z kategorie

Musím podepisovat žádanku o dovolenou, když sem si o ní nežádala, ale byla mi nařízena kvůli nedostatku práce?
Nařízení čerpání dovolené v návaznosti na ukončení dlouhodobé nemocenské ve školství
Nařízená dovolená - může zaměstnavatel nařídit dovolenou a s jakým předstihem to musí oznámit?
Výpočet nároku na dovolenou před nástupem mateřské dovolené
Turnusové služby a dovolená
Začíná rodičovská dovolená hned po mateřské nebo až po vyčerpání dovolené navazující na mateřskou?
Nástup do práce po dlouhodobé nemocenské a nárok na dovolenou
Změna termínu dovolené a storno zájezdu
Dovolená při směnném provozu
Nárok na proplacení dovolené za odpracované dny

Všechny dotazy z rubriky: Dovolená na zotavenou



Dovolená, zaměstnanec a zaměstnavatel

Termíny výkladového slovníku pracovního práva a zákoníku práce z kategorie Dovolená na zotavenou

čerpání dovolené
dovolená za kalendářní rok
dovolená za odpracované dny
krácení dovolené



Dovolená na zotavenou

Vybrané články a aktuality z kategorie

Tabulka pro výpočet poměrných částí nároku na dovolenou
Zákoník práce 2012 XII. díl - Dovolená


(c) Aditus Consult s.r.o.
personální agentura

(c) Hledám Práci.cz
pracovní server